Szybkie Linki

Audyt SEO

Przeszukuj witrynę w poszukiwaniu problemów technicznych i uzyskaj listę zadań z priorytetami, aby je naprawić.

Sitechecker crozdesk rating Sitechecker crowd rating Sitechecker capterra rating
Sitechecker trusted company

Jak prawidłowo przeprowadzić analizę treści SEO?

Jak prawidłowo przeprowadzić analizę treści SEO?

Każdy tekst w sieci jest tworzony w jakimś celu. Skuteczny tekst to taki, który wykonuje niezbędne zadania. Zasadniczo są dwa z nich:

 • Zajmij pierwsze miejsce na szczycie SERP według słów kluczowych, które zaplanowałeś;
 • Zmień stronę internetową z tekstem w idealny krok w lejku sprzedażowym.

Aby osiągnąć te cele, zalecamy przeprowadzenie analizy treści SEO na kilku kluczowych etapach.

Analiza tekstów konkurentów

Wyobraź sobie, że zebraliśmy już przydatne dla nas zapytania wyszukiwania, po których chcemy stworzyć stronę z treścią. Możemy od razu zacząć pisać lub możemy wybrać eksplorację treści na stronach, które znajdują się już na górze strony wyników wyszukiwania. Tak więc jeden z naszych postów o błędzie 404 został stworzony w celu dostania się na szczyt za pomocą 3 głównych słów kluczowych: błąd 404, błąd 404, nie znaleziono strony 404.

Co może nam w tym przypadku pomóc analizując teksty konkurentów, którzy są już w czołówce?

Moduł do generowania zadań dla copywriterów wewnątrz Copywritely, oprócz swojego finalnego produktu w postaci rzeczywistego zadania, daje możliwość poznania następujących informacji:

1. Które witryny znajdują się na szczycie całej listy wszystkich wybranych słów kluczowych i jakie pozycje zajmują te zasoby dla każdego słowa kluczowego. Jeśli przyjrzysz się konkurentom jednym słowem kluczowym, możesz znaleźć strony u góry, które odpowiadają różnym intencjom tego samego zapytania. Wyszukiwarka jest zmuszona wygenerować taki problem, o ile nie może dokładnie odgadnąć celu użytkownika. A jeśli przyjrzymy się górze naraz w kilku powiązanych zapytaniach, natychmiast zobaczymy naszych najbardziej bezpośrednich konkurentów.2. Jakie bigramy i trygramy najczęściej używają konkurenci w swoich tekstach. Badanie bigramów i trygramów wyjaśnia nasze wyobrażenie o tym, jakie kwestie należy opisać i przeanalizować na stronie. Zbierając semantykę, początkowo myślimy o intencjach użytkownika wąsko, w oparciu o główne zapytanie. W rezultacie do rdzenia semantycznego dodajemy tylko zapytania, które są ściśle związane z głównym. Dlatego możemy pominąć tematy, które są ważne dla czytelników w kontekście tego artykułu, ale nie są związane z zebraną semantyką. Poniższy zrzut ekranu byłby tego najlepszym przykładem:


Są to trygramy zebrane na podstawie analizy najlepszych wyników wyszukiwania według słowa kluczowego «error 404». Nasza strona – https://sitechecker.pro/pl/404-error/ – zajmuje 10 miejsce pod tym zapytaniem. Jedną z oczywistych hipotez jest to, że rozszerzenie treści na stronie przybliży ją do pierwszej trójki. Ale jakie treści musisz dodać? Jednym ze źródeł takich informacji są bigramy/trygramy. Na ekranie widzimy, że co najmniej dwóch konkurentów rozważało kwestie związane z ustawieniami pliku htaccess oraz praktyką przepisywania adresów URL za pomocą mod_rewrite. Warto więc poszerzyć treść o te tematy i odnotować zmiany na stanowiskach.

Drugim źródłem danych do pisania i/lub rozwijania treści może być jeden konkurent z najlepszym tekstem i pozycją w SERP. Po prostu oceniamy strukturę tekstu za pomocą Sitechecker i widzimy, które z tematów zdecydowanie musimy uwzględnić na naszej stronie.


Przeprowadzamy więc podwójną analizę SEO treści konkurencji. Pierwsza jest uogólniona, oparta na wszystkich wysoko ocenianych konkurentach. Druga to analiza jednego (najlepszego naszym zdaniem) tekstu. Ta ilość pracy dla strony może wydawać się zbyt duża. Tutaj wszystko zależy od oczekiwanej wartości strony. Ostatecznie jednak najlepszą pozycję na liście wyszukiwania zajmuje ten, który patrzy na każdą stronę docelową jako osobny produkt i przeznacza na to odpowiednią ilość zasobów.

Tworzenie zadań dla copywritera

Jeśli sam tworzysz treści na stronę, często nie zdajesz sobie sprawy z całego łańcucha działań, które są wykonywane w trakcie pracy. A jeśli to konieczne, deleguj pisanie treści, lepiej poświęcić więcej czasu na przetłumaczenie własnej technologii pracy na zrozumiałą i wyczerpującą instrukcję.

Nasi specjaliści SEO zmodyfikowali własną technologię zapisywania treści do Generatora Zadań Treści w Copywritely.

Moduł jest przydatny w dwóch wektorach:

 • Prędkość. Jeśli regularnie tworzysz dużo tekstów, dzięki modułowi zrobisz to znacznie szybciej.
 • Kompletność zadania. Analizując tekst konkurencji, robot indeksujący URL analizuje stronę i podaje informacje o tym, ile słów kluczowych jest użytych w tekście, a konkretnie w sekcji „Tytuł, H1, opis”.

Ale ważne jest, aby zrozumieć, że ten moduł jest elementem pomocniczym. Jeśli masz copywriterów, z którymi współpracujesz na stałe, lepiej stworzyć jedną szczegółową instrukcję, w której opiszesz swoje podejście do kuracji i tworzenia treści. Taka instrukcja powinna zawierać pewne zasady, podstawowe punkty, co copywriter powinien robić, a czego copywriter w żadnym wypadku NIE powinien.

A w tym ogólnym podręczniku warto już wyjaśnić, w jaki sposób copywriter poprawnie wykorzystuje szablon Generatora zadań treści, który zostanie zastosowany do każdej strony.

Tutaj może pojawić się ważne pytanie. Może ta instrukcja z zaleceniami dotyczącymi występowania słów kluczowych niewłaściwie kieruje twórcę tekstu? Ludzie, próbując przekazać swoje myśli, mogą używać różnych słów. A ta swoboda w doborze słów umożliwia tworzenie tekstów pełnych wartości, znaczenia – bo każda osoba ma inne słownictwo + znaczenia poszczególnych słów mogą się różnić. Umieszczając zadanie w takiej formie, ograniczamy pracę wyobraźni i ludzkiego umysłu.

W tym przypadku wiele zależy od tego, jak SEO copywriter będzie współpracował z utworzonym przez Ciebie zadaniem.

Zalecany algorytm pracy z tekstem po uzyskaniu zadania wygląda następująco:

 1. Na podstawie zadania i przestudiowanej struktury tekstu wybranego konkurenta stwórz strukturę swojego tekstu.
 2. Następnie napisz tekst BEZ wiązania z żadnymi słowami kluczowymi.
 3. Przejrzyj tekst i zobacz, gdzie lepiej umieścić słowa kluczowe z zadania.

Pierwszy punkt pomaga omówić wszystkie niezbędne tematy i stworzyć obszerny tekst. Drugi zapobiega ograniczeniu myślenia i pomaga wyrazić myśli w najbardziej naturalny sposób. Trzeci pozwala na dalsze rozwijanie tworzonych treści i dodawanie fraz, które są znacznie bardziej trafne dla wyszukiwarek niż używane przez nas wyrażenia.

Analiza pracy copywritera

Potrzeba analizy pracy copywritera pojawia się w zasadzie na etapie podejmowania decyzji o długoterminowej współpracy. Lub w przypadku, gdy każdy tekst jest pisany przez nowego copywritera.

Tekst copywritera oceniamy według trzech głównych kryteriów:

1. Korespondencja z wymogami formalnymi określonymi w zadaniu. Tutaj pisarz musi być przynajmniej zdyscyplinowany, uważny i odpowiedzialny. Jeśli w pierwszych tekstach te cechy nie są ukazane, to nie ma sensu kontynuować dalszej współpracy.


2. Poziom znajomości języka, w którym napisany jest tekst. Tekst w języku angielskim napisany przez pisarza, dla którego język angielski jest językiem ojczystym, bardzo różni się od tekstu napisanego przez tłumacza. Jeśli nadal nie możesz sobie pozwolić na znalezienie rodzimego pisarza, poświęć trochę więcej czasu na wybór najlepszych tłumaczy.

3. Efekt końcowy w postaci pozycji, ruchu, konwersji, wirusowości. Choć sukces strony w SERP zależy nie tylko od treści, nadal odgrywa ona kluczową rolę. Jeśli pisarz spróbował i napisał ciekawy, zrozumiały, wyczerpujący tekst, jasne jest, że ta strona ma większe szanse na dostanie się na szczyt. Ważne jest, aby zrozumieć, że punkty 1 i 3 nie są ze sobą powiązane. Tekst poprawny pod względem formalnym może być bardzo ubogi w swojej treści. Najważniejszy jest trzeci punkt. Niech wyszukiwarki internetowe i sami użytkownicy powiedzą Ci, który z Twoich pisarzy jest najlepszy.

Analiza treści w witrynie z dużą liczbą stron

I ostatni etap – audyt treści, który przeszedł kamienie milowe selekcji podczas poprzednich etapów, został opublikowany i jest na nim informacja zwrotna od użytkowników i wyszukiwarek. Konieczność takiej analizy wynika z faktu, że wraz ze wzrostem liczby stron część z nich nadal będzie nieefektywna, część powiela rozważane tematy, a część mimo generowania ruchu będzie słabo konwertowana na kolejne etap Twojego lejka. Prawidłowy algorytm audytu pozwala wzmocnić twoje silne cechy i zniszczyć słabe.

Być może przeprowadziłeś już taki audyt, bazując jedynie na danych z Google Search Console. Ale są bardziej zaawansowane sposoby. Na przykład ten szablon, który jest oparty na tabelach Google.

Aby uruchomić szablon, musisz podać swoją domenę, połączyć swoje konto Google Analytics przez usługę Supermetrics i przesłać linki zwrotne do swojej witryny z Ahrefs.

Będziesz miał więc listę stron Twojej witryny z takimi parametrami: ilość ruchu organicznego, współczynniki odrzuceń, konwersje i ilość backlinków.

Na podstawie zebranych danych dla każdego jednolitego lokalizatora zasobów (więcej o definicji adresu URL przeczytasz w tym artykule) podejmowana jest jedna z czterech decyzji:

 1. Pozostaw stronę bez zmian. Jeśli strona otrzymuje ruch organiczny, ma niski Bounce Rate i wysokie współczynniki konwersji, pozostawiając ją bez zmian.
 2. Analizuj jakość treści. Jeśli strona otrzymuje ruch organiczny, ma wysoki procent współczynnika odrzuceń i niski współczynnik konwersji, to należy przeanalizować trafność treści i na podstawie takiej ręcznej analizy wybrać jedno z rozwiązań: usuń, przekieruj lub przepisać treść i odpowiednio ulepszyć stronę.
 3. Usuń stronę. Jeśli strona nie otrzymuje ruchu organicznego i nie posiada linków zwrotnych, to nie ma żadnej wartości dla witryny. Musisz go ulepszyć lub po prostu usunąć.
 4. Przekieruj na stronę o podobnym temacie. Jeśli strona nie otrzymuje ruchu organicznego, ale posiada linki zwrotne, to aby zapisać wartość linku należy przekierować na inną stronę o podobnej treści, która otrzymuje ruch organiczny. Użyj sprawdzania przekierowań 301, aby uniknąć łańcuchów przekierowań.

Ale jeśli nie masz czasu na analizę treści i kosztów strategii rozwoju, możesz skontaktować się z wyspecjalizowanymi firmami, które pomogą rozwiązać wszystkie problemy.

Sprawdź swoją witrynę pod kątem błędów

Go to App
Something went wrong. Please, try again later.
close